Milyen téli veszélyekre készüljünk biztosítással?

2013.12.19 00:00

Karácsonyi ünneplés, majd síszünet a havas hegyoldalakban – az ilyen téli programokra gondolva ritkán jut eszünkbe, hogy a hideg évszak külön kockázatokat rejt. A biztosítók idén már a tavalyi összeg kétszeresét, több mint 11 milliárd forintot fizettek ki baleseti és betegség okozta károkra, de a PBA Biztosítási Alkusz szerint december 23. és január 5. között még közel 50 százalékkal nő a figyelmetlenségből eredő háztartási balesetek, lakástüzek száma, és akár 10 ezren sérülhetnek meg a síszezonban. Hogyan óvjuk meg magunkat a bajoktól egy kis odafigyeléssel és a megfelelő biztosításokkal?

Az idei év első három negyedévében már 7,3 milliárd forintot fizettek ki a biztosítók baleseti károkra, és 3,9 milliárdot betegség okozta károkra a pénzügyi felügyelet (korábban PSZÁF, most a jegybank) adatai szerint. 2012-ben ennél jóval kisebbek voltak a kifizetések (4,6 milliárd forint baleseti és 1,8 milliárd betegség miatti kártérítésre). Ráadásul hátra van az év egyik balesetveszélyes időszaka, az évvége: népegészségügyi hatósági adatok szerint egy átlagos napon Magyarországon ugyanis kb. 670 háztartási baleset történik, ám a karácsonyi-újévi időszakban a PBA szerint ez az átlag másfélszeresére is emelkedhet.


A leggyakoribb karácsonyi balesetek már az ünnepi előkészületekkor megtörténnek. A karácsonyfa talpba való befaragása gyakran jár olyan kézsérüléssel, amely sebészeti kezelést igényel. Az egyéb háztartási balesetek is elszaporodnak ebben az időszakban és az ünnepek idején tényleg jelentős a tűzveszély: a karácsonyi asztalon vagy a karácsonyfán őrizetlenül hagyott gyertyák gyakran lobbantják lángra a papírdíszeket vagy az asztalterítőt. 


Más típusú veszély is leselkedik a vendégvárások időszakában. A véletlenül nyitva hagyott ajtóval a besurranó betörők élnek vissza.  Évente 46 ezer betörés van Magyarországon, a kár 15 milliárd forint az ORFK adatai szerint: a statisztikák szerint ráadásul a téli hónapok utolsó napjaiban szaporodnak el az ilyen bűnesetek.


E fenti kockázatokra érdemes lakásbiztosítással is készülni, amely kiterjedhet a család balesetbiztosítására vagy a betörésre is (ld. ártáblázatunkat). „A teljes körű, azaz tűz, elemi kár, betöréses lopás, üvegtörés esetén fedezetet nyújtó lakásbiztosítás-csomagok különböző árkategóriákban találhatók a piacon: a biztosítandó ingatlan és ingóságértéktől függően évi 16 000-és  80 000 Ft közötti értékben”” – mondja Vass Gábor, a PBA Biztosítási Alkusz szakmai vezetője.

 

Az ünnepeket a síszezon követi. A környező országok síterepein évente 10 ezer magyar szenved valamilyen balesetet (egyébként az összes síterepet tekintve Ausztriában a legtöbb a baleset, ott a világ minden tájáról érkező síelők közül 60 ezren sérülnek meg egy évben). Jellemző baleseti sérülés a rosszul beállított és eséskor nem megfelelő időben leoldó síbakancs, valamint a hó alatt megbúvó kövek, kivágott facsonkok miatti bekövetkező akár súlyosabb sérülések. Adott esetben speciális mentésre vagy helikopteres szállításra van szükség, mivel  a sérült azonnali orvosi ellátást igényel– ezekre az esetekre mind létezik biztosítás. Sokan nem gondolnak arra, hogy a biztosítási védelem milyen sokat segíthet például, amikor a sípálya parkolójában autónkból kiszállva megcsúszunk, és netán lábtörést szenvedünk. A biztosítók 24 órás ügyfélszolgálata biztonságot nyújt a külföldön kiszolgáltatott helyzetben lévő honfitársainknak.


Léteznek kifejezetten a téli sportok szerelmeseinek kínált speciális utasbiztosítási termékek, amelyeknél a biztosító különleges fedezetet vállal:
- Biztosított (a szokásos vagyontárgyakon túl) a sífelszerelés, a síruházat, a védőfelszerelés is
- Baleset, betegség esetén a síbérlet árát megtérítik
- Keresés, mentés (akár hegyi vagy helikopteres mentés is)
- Az utazás betegség, baleset miatti megszakítás esetén megszervezik a hazautazás
- Megtérítik a sportolás közben másnak okozott károkat (felelősségbiztosítás)