A LAKOSSÁG 74 SZÁZALÉKA TARTJA BIZONYTALANNAK A SAJÁT IDŐSKORI ELLÁTÁSÁT

2014.01.30 00:00

biztositasiszemle.hu

Az új adójogszabályok szerint az év elejétől adókedvezményt vehetnek igénybe a nyugdíjbiztosítással rendelkezők. Az Allianznál elérhető speciális, befektetéshez kötött nyugdíjbiztosítás gondoskodik a nyugdíjas évek anyagi biztonságáról, ráadásul biztosítási védelmet is nyújt.

A ma érvényesülő demográfia tendenciákból egyértelműen látszik, hogy az elmúlt években jelentősen megnövekedett kivándorlás mértéke a jövőben várhatóan tovább emelkedik, ami súlyos társadalmi kihívást jelent majd az ország számára. A kivándorlás eredményeképp az idős korosztálynak új megoldásokat kell találnia az olyan hétköznapi helyzetekre, amik az egymás mellett élő generációknál még nem jelentettek problémát, mint például a mindennapi bevásárlás. A távolélő gyermekek mindennapi segítségének pótlása adott esetben jelentős anyagi megterhelést jelenthet számukra, éppen ezért az időskori előtakarékoskodás szerepe még hangsúlyosabbá válik .

Az Allianz Hungária megbízásából,a GFK piackutató cég által végzett felmérésben az ország jövőjét tekintve a nyugdíj- és egészségbiztosítási rendszerek helyzete miatti aggodalmukat fejezték ki a legtöbben, és a saját jövő megítélésekor szintén a nyugdíjjal kapcsolatban fogalmazódott meg a legmagasabb aggodalom, a lakosság 74 százaléka tartja bizonytalannak a saját időskori ellátását. Az időskori öngondoskodás tekintetében a kutatás azt is megmutatta, hogy bár a lakosság jelentős része, több mint 80 százaléka fontosnak tartja az öngondoskodást, csak közel felük tett már valamit ennek érdekében.

„Ma Magyarországon kevesen takarítanak meg, és aki megtakarít, az is nagyrészt nagyon rövid időhorizontot vesz figyelembe. Éppen ezért az emberek gondolkodásmódjának megváltoztatására van szükség ezen a téren. Az ügyfelek pénzügyi tudatosságán túl azonban az állam támogatása is kedvez a hosszú távú öngondoskodás további térnyerésének” – hívta fel a figyelmet Kozek András, az Allianz Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettese.

Az új adójogszabályok szerint a 2014. január 1-jétől kötött nyugdíjbiztosításokra adókedvezmény vehető igénybe, vagyis az általuk befizetett biztosítási díj 20 százalékának megfelelő összeget, de adóévenként legfeljebb 130 ezer forintot jóváírathatnak nyugdíjbiztosítási számlájukon az ilyen szerződéssel rendelkezők. Az ilyen formán elérhető állami támogatás elősegíti a hosszú távú megtakarítások elterjedését, illetve a jelenleg rövid távú megtakarítások hosszabbra konvertálását.

Az új szabályozás bővíti az öngondoskodási lehetőségeket, hiszen az önkéntes pénztárak, a nyugdíj-előtakarékossági számla és a nyugdíjbiztosítások közül párhuzamosan mindhárom terméknél kihasználható az adókedvezmény, 280 ezer forintos adó-jóváírási plafon mellett. Az Allianz már az év elejétől kínál adókedvezményre jogosító nyugdíjbiztosítási terméket az Allianz Életprogramok termékcsaládon belül. A Unit Linked típusú életbiztosítás a nyugdíjszolgáltatási lehetőség megnyílása után életjáradékot biztosít, lehetővé téve ezzel a nyugdíjkorhatár átlépése után a nyugdíj kiegészítését. A termék előnye, hogy a nyugdíj célú megtakarítás mellett biztosítási védelmet is biztosít, ami szintén fontos a nem várt eseményekre való felkészülés miatt. A szerződő számos kockázati biztosítás közül választhat, ezeket a későbbiekben rugalmasan módosíthatja, és a védelmet akár az egész családja számára kiterjesztheti.

Az Allianz számításai szerint az Allianz Életprogramokkal már egy havi 25 ezer forintos induló befizetéssel és 65 éves nyugdíjkorhatárral számolva a 30 éves korban kezdett megtakarítás jelenértékén havi 68 ezer forintos életjáradékot eredményez, azaz ennyivel lehet kiegészíteni a nyugdíjat, ami jelentős kiegészítést jelenthet nyugdíjas éveinkben. Az új adókedvezmény igénybevételével a 25 ezer forint 20 százalékát azaz havi ötezer forintot ügyfelünk szerződésén adójóváírásként évente elszámolunk, ez tovább növeli a járadék alapját, hiszen ez is 100 százalékban befektetésre kerül.

„A társadalom tendeciák hatásai a következő évtizedekben még érezhetőbbek lesznek, mint eddig, és ez mindenkit személyesen fognak érinteni, az egyedüli kiutat az öngondoskodás jelenti. Reményeink szerint az új kedvezmény megnöveli a lakosság hosszú távú hajlandóságát. Az adókedvezmény egyformán elérhető a fiatalabb és középkorú korosztálynak, de a legszélesebb körű érdeklődésre a 30-50 év közötti korosztály körében számítunk” – foglalta össze Kozek András.